Uproszczenia w rachunkowości a zasada istotności
Spółki często nie korzystają z prostych rozwiązań, na które pozwalają im przepisy o rachunkowości, a przecież celem ich wprowadzenia jest zmniejszenie obciążeń sprawozdawczych i księgowych dla mniejszych podmiotów gospodarczych.
Jednym z ważniejszych argumentów, przemawiającym za zastosowaniem uproszczeń jest możliwość wglądu do dokumentów finansowych dowolnej spółki za pośrednictwem elektronicznej przeglądarki prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, którą ma każdy zainteresowany ma możliwość. Przeglądarka ta zapewnia szybki i bezpłatny dostęp do dokumentów finansowych każdego podmiotu gospodarczego zarejestrowanego w KRS-ie, dając tym samym wgląd do szczegółowych danych dotyczących jego sytuacji finansowej.
Nie oznacza to, że wcześniej nie można było przeglądać dokumentów finansowych, jednak wiązało się to z koniecznością osobistego stawienia się w sądzie i przeglądaniem informacji w formie papierowej. Ze względu na czasochłonność, nie było to popularne rozwiązanie.
Wiele możliwości
Podmiot, który według definicji ustawy o rachunkowości (dalej: uor) spełnia kryteria do uznania go za podmiot mały lub mikro, nie musi sporządzać sprawozdań finansowych w pełnym zakresie, może je natomiast sporządzić w sposób uproszczony tj. w sposób bardziej ogólny, dostosowany do skali prowadzonej działalności.
UWAGA!
Podmiot, który zdecyduje się być mikro lub małym podmiotem według ustawy o rachunkowości po spełnieniu kryteriów, ujawni znacznie mniej informacji finansowych i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta